• Weimaraner Irk Derneği Türkiye

Weimaraner Standartları

Orta büyüklükten daha büyüğe kadar olan bir av köpeğidir. Form olarak güzel, çalışmayı seven bir tip, kaslı ve kuvvetli bir yapıya sahiptir. Kafatası vücudu ile bir harmoni içindedir. Başın orta kısmı biraz derindir. Burun büyük, alt çenenin üstündedir.

 

Koyu et renginde geriye doğru rengi grileşir. Ağzı ise uzun ve güçlüdür. Yandan görünüşü köseli bir görüntü verir. Burun arkası düz ve biraz kabarıktır.

 

Damaklar oldukça sarkıktır damak eti rengindedir. Ufak bir ağız kıvrımı vardır. Çene ve dişler çene yapısı kuvvetli, Isırış tam, uygun ve testere seklinde ısırmadır. Yani dişlerin tam olarak oturmasıdır. Yanaklar, kaslı oldukça bellidir. Kuru bir kafadır.

 

Gözler, amber renginde olduğu gibi koyudan açığa ve zeki bir görünüm veren şekildedir. Yavru iken gök renginde mavi yuvarlak ve kirpikler tam oturmaktadır. Kulaklar, geniş ve oldukça uzun aşağı yukarı ağız açısına kadar uzanır. Yüksek ve dar olarak ve aşağı doğru yuvarlaktır. Dikkatli zamanında öne doğru döner ve kıvrım yapar. Boyun, etkili bir görünüşü, hemen hemen yuvarlak, kısa değil, kurudur. Omuzlara doğru güçlülük kazanır, arkaya dogru ve göğse doğru harmonik bir ortam oluşturur. M.E.Y.

Sırtı siki ve kaslıdır. Çökme yoktur arka kısmı yüksek değildir. Biraz uzun sırt hata değildir. Göğsü, kuvvetli fakat oldukça geniş değildir fakat oldukça derindir. İyi bir kabarıklık ve uzun kaburgalarla donanmıştır. Ön göğüs kendini gösterir.

Kuyruk, kuyruk durumu biraz sırtın biraz alt kısmında yer alır diğer ırklarla karşılaştırıldığında.

Kuyruk kuvvetli ve tüylüdür. Sakinken asili bir durumda dikkatli ve çalışma anında yere paralel veya yukarı kalkık durumdadır. Ön ayaklar, yüksek kaslı dik ve paralel fakat fazla geniş değildir. Omuzlar uzun ve eğiktir. İyi şekilde vücuda yapışır. Kuvvetli şekilde kaşlıdır. Üst ayakların kısmı ile omuz kısmı iyi bir acıya sahiptir. Üst kol biraz eğik fakat yeteri kadar uzun ve güçlüdür. Dirsekler serbest ve diktir. Biraz dışarıya doğru dönüktür. Alt ayak kısmı uzun ve diktir. Ön ayak bilektaraklari kuvvetli ve gergindir. Ön orta ayak kısmı kaslı ve hafifçe eğiktir. Ön patiler güçlü dik vücudun ortasına doğrudur parmaklar dar ve yan yanadır ve eğiktir. Tırnaklar açık orta gri renktedir.

Arka ayaklar yüksek kaslı, paraleldirler. Dışa değil içe dönüktürler. Üst kalça oldukça uzun güçlü ve iyi kaslıdır. Diz eklemi güçlü ve eğiktir. Alt kalça uzun sinirler tam olarak görünmektedir. Atlama eklemeleri güçlü ve eğiktir. Arka orta ayak kısmı sinirli ve dik bir pozisyondadır. Arka patiler yuvarlak kuvvetli, mahmuzsuzdur. Yani ön ayaklar gibidir.

Deri güçlü iyi fakat çok sık yayılmaz. Tüyler kısa güçlü çok sık düz olarak yayıldığı gibi alt tüy tabakası olduğu gibi olmayanlarıda mevcuttur. Renk gümüş renginden karaca veya fare grisi renkleri seklinde olduğu gibi bu tonları içeren renkleri ihtiva eder. Kaf ve kulaklar genelde açık renklidir. Göğündeki beyazlık belirli bir büyüklükte olması şartıyla geçerlidir. Sırt ortasında biraz koyuluk görünür.

Erkeklerde boy: 59-70cm,30-40 kg’dır

Dişiler: boy: 57-65 cm,25-35 kg’dır

Weimaraner’lerin standartları Amerikan kennel klüb tarafından titizlikle tespit edilmiş ve yayınlanmıştır. Vücudunun her tarafı ayrı ayrı ve bütün incelikleriyle tarif edilmiş ve bu cinsin 21 maddeden oluşan özelliklerinden bazılarını bilgi edilinilmesi için kısaca naklediyorum.

Yorumlar (1)

  • Suat Bayraktaroğlu - 2019-11-04 09:18:40

    Çok yakından takip ettiğim bir köpek cinsi. Avcı olduğumdan çok köpeği tanıma imkanım oldu ama weimaraner çok değişik bir ırk. Ne istediğini gözlerinden anlarsın. İnsanın gözünün içine bakan çok akıllı duygusal bir cins.

Yorum yaz