• Weimaraner Irk Derneği Türkiye

Weimaraner Kökeni

WEİMARANER KÖKENİ :   Weimaraner lerin ilk yetiştirildiği yer eski bir alman devleti şimdi bir eyalet olan Weimar dır. kayıtlara göre weimaraner lerin bu günkü standartlarını elde edebilmek için pilanlı çiftleştirilme ve yetiştirilmeleri son 300 yıllık bir süreyi kapsamaktadır. Gelişme tarihleri ile ilgili en yakın kayıt ise 1810 yılına aittir. Bu tarihlerde bölgenin hakimi Grand Duke Karl August saltanat sürdüğü bütün bölgeyi ve özellikle Weimar şehrini bir alman kültür ve sanat merkezi haline getirmek için büyük çaba sarfetmiştir. 
Kayıtlardan anlaşılan Weimaraner ler grand düke ve onun çevresindeki asillere meraklısı prenslerin direktifleri doğrultusunda eksperlerce gizlilik içerisinde yetiştirilmiş ve özellikle titizlikle saklanmıştır Verilen direktiflerin Weimar eyaletinin sert,çalılık ve dağlık arazilerinde, karada ve suda, bıldırcın ve ördekten, domuz ve geyiğe kadar her türlü avı yapabilecek kapasitede güçlü bir köpeğin yetiştirilmesi doğrultusunda olduğu kesindir. Ancak takip eden 50 yıl boyunca köpekler hakkında hiç bir kayda hatta ize raslanmamıştır. Kesin olan husus Almanların köpeği ve özellikle son ve değişmez standartlara getirmek için yapageldikleri ırk karışımlarını uzun yıllar gizli tuttuklarıdır .Bugün dahi köpeğin kesin koku alma hassasının Blood hound lardan, parlak kısa tüylerinin, eski ve meşhur bir Fransız puanterinden geldiğine dair tahminler dışında bir bilgi yoktur. Ancak bu gun hiç bir köpeğin standartlarının bir Weimaraner kadar ciddi ve hatta katı bir titizlikle muhafaza edilmediğide  uzmanlarca vurgulanmaktadır. Weimar devletinde dahi bir Weimaraner edinmek isteyen şahıslar uzun yıllar boyunca titizlikle seçilmişler ve köpekler belli bir asiller gurubu içinde saklı tutulmuşlardır. 
1913 yılında Almanya dışında ilk Weimaraner sahibi olan av tutkunu Avusturya lı bir orman mühendisi Olo V.Stockymayer  olmuştur.Ülkede genişleyen heyecanlı ortam Prens Hans Von Ralıbor Weimaraner kulübü kurmaya sevketmiştir. 
1929 yılında Mr.Howard Knigth adında zengin bir Amerikalı av meraklısı Almanyada ilk defa Weimaraner lerle avlanma fırsatını bulmuştur. Amerikalının hayranlık ve heyecanı onun büyük çaba ve paralar karşılığı bir çift Weimaraneri Amerikaya götürmesiyle sonuçlanmıştır. Howard knight ertesi yıl köpeklerini çiftleştirmiş fakat yavru alamamıştır.Sonraki teşebbüslerde sonuçsuz kalınca ciddi bir veteriner tetkiki ile Almanların köpekleri kısırlaştırarak verdikleri ortaya çıkmıştır. Mr knigth 10 yıl süreyle bu köpeklerle avlanırken bir yandanda yeni bir çift inadını sürdürmüştür.ve sonunda 1939 yılında sağlıklı bir çift Weimaraner i Amerikaya getirebilmiştir.Weimaraner ler için yazılmış bir kitapta 'bu ülkeye gelen hiç bir köpek bu kadar büyük bir heyecanla karşılanmamış vasıflarını korumak ve daha da geliştirmek için çaba sarfedilmemiştir' denmektedir. 
Almanların Weimaraner leri nasıl titizlikle sakladılarını belirleyen güzel bir kanıtta şudur Bir tesadüf sonucu 1929 da götürülen Weimaraner lerin varlığından İngiliz ler ancak 1950 yılında yani 2 dünya savaşından çok sonra haberdar olabilmişler ve kendi Kenenkl Club kayıtlarına ,Yeni ve saf bir ırk olarak kaydetmişlerdir. 
1943 yılında tutkun Amerikalılar 'Amerika Weimaraner klübünü' Kurmuşlar. İlk klub başkanıda Mr Howard Knigth olmuştur. 1970 lerde 2000 üzerinde üyesi bulunan bu klüb merkezi ' Amerikan kennel club 'ınbir alt kolu gibi çalışmakta ve hemen bütün büyük eyaletlerde şübeleri bulunmaktadır. Bu külübler ve bünyelerindeki yetiştiriciler Weimaraner lerin belirlenmiş standartlarının bozulmaması ve daha geliştirilmesi için kendi araarında ve Almanya ile damızlık alışverişinde bulunmakta her ay 50-60 sayfalık özel ve güzel bir dergi çıkartmakta aynı zamanda her tıl programlanmış yoğun bir ayrışmalar zincirini gerçekleştirmektedirler. 
Bu yarışmalarda Weimaraner ler 1. eğitim,zeka ve itaat,2. standartların mükemmelliğive 3. karada ve suda av kabiliyetleri gibi çeşitli dallarda puanlanlandırılmaktadır.Özellikle açık bir derbi gibi yapılan, ancak atı kuralları olan av yarışmalarında köpek av arzusunu,hırsını,cesaretini kimseye muhtaç olmadan bağımsız çalışma içgüdüsüne,çabuk,cazip koşu ve avlanma stilini,sadece aramadaki zeka belirtilerine değil avı bulmadaki yeteneklerini ortaya koymalıdır. 
Hakikaten mükemmel olan köpekler bu üç sınıftada şampiyonolabilmekte ve değerleri kat kat artmaktadır. şonuçta şampiyonlar sahibi ve eğiticisine maddi manevi büyük kazançlar sağlamakta ve aynı zamanda 4 nesil- 8nesil secereleri Amerikan kennel klüb .IBM kayıtlarına girmektedir.Görüldüğü üzere sadece belirli standartların üzerinde olan musabaka kazanmış seckin Weimaraner ler ve onların yavruları secerelenmek üzere Amerikan Kennel clüb kayıtlarına geçebilmektedir.
Bunlar av köpekleri ;FCI kurallarina göre 7. kategoride yani fermaya duran köpekelr sinifina girerler.Weimaranerler
kus avinda kullanildigi gibi büyük avlarda suda kan izinden aramada uzmandirlar diyebiliriz ki tabiki iyi bir egitim aldilarsa
yoksa diger köpeklerden farki olmazdi.Kokulari cok kuvvetli,calismayi seven her türlü sart altinda pes etmeyen ,bitmek
tükenmek bilmiyen bir enerji ile calisan hizli,emin sahibine sadik ,suda hele avina doyulmayan sert karakterli köpeklerdir.
Weimaranerler,sahibi icin yapmayacagi sey yoktur yani en zor durumlarda bile sahibini ölümü  pahasina korurlar.
Cok zeki,sevimli,dikkatli bir hayvandir.Tarihcesine gelince 18.yy da Großherzog Karl August tarafindan üretilmeye
baslanmistir .M.E.Y .Bay Herzog, o zamanlar weimaranerlerdeki sertligi, cesareti yorulmak bilmeyen bir enerjiyi görünce
üretime basladi bu arada oldugu yerde geyik cesitleri,domuz,ayi ve kurt bulundugu icin en uygunu weimaranerdi.
Bir av partisinde Böhmischen Prensinde(Esterhazy-Auersberg)görünce onu kendi zevki icin üretmeye basladı
Tabiki o zamanlar weimaranerleri herkes bulamadigi icin kullanamiyorlardi nedeni ise bu köpekleri sadece soylu kisiler
kullanmakta oldugu gibi üretimide denetim altina alinmisti.1897 yilinda Alman Weimaraner Kulübü köpegin cinsini veirkinin saglikli bir sekilde devami icin cok siki denetim altinda kuruldu.Kulüp üyelerinin sayilari sinirli idi.Amac irkin
cogaltilmasi degil sadece kulüp üyeleri weimarener sahibi olabilir ve üretebilirlerdi.1935 senesinde Alman Weimaraner
Kulübü ve de Avusturya Weimaraner Kulübü 1924 kuruldu.1928de de weimaranerlerin amerika hikayesi baslar. 
yun oynamayı sever, arkadaş canlısıdır, çalışmaya meraklıdır, akıllı ve enerjiktir. Problem çözme yetisinin yüksek olmasından dolayı insanınki gibi çalışan beyni ile ünlüdür .
Bu ırk Weimaraner Vorstehund; Weim , Gümüş yada Gri Hayalet isimleri ile de anılır. 1800’lü yıllarda Almanya’da ortaya çıkmıştır. Her türlü canlıyı avlamakta kullanılabilen, iyi görünümlü bir köpek ırkı elde etmek amacıyla üretilmişlerdir. Elde edilirken kullanılan ırklardan bazıları Bloodhound, Mastiff’dir. Gri renginin hangi ırktan geldiği bilinmemektedir ancak Weimaraner’in bu gri rengi yüzyıllardır mevcuttur. Adını, bu ırkın yetiştirilmesinde sponsor olan Weimaraner adında birinden almıştır. Yıllarca beslenmesi ve yetiştirilmesi yasaklanmış tır; bu ırka sahip olma izni sadece Alman Weimaraner Kulübü’nun yüksek mertebedeki üyelerine verilmiştir. Bu yüzden beslenen köpekler hep evlerde hapsedilmiş ve bu durum da köpeğin ailesine aşırı bağlanan bir yapıda yetişmesine sebep olmuştur. Bu alışkanlıkları günümüze kadar gelmiştir. 1929 yılında nihayetinde bir çift Weimaraner ırkı getirilmiş ve çok popüler olmuştur. 1943’te Amerikan Kennel Kulübü tarafından tescillenmiştir. En bilinen örnekleri ‘Heidi’ çizgi filmindeki köpek ve fotoğrafçı William Wegman’ın Man Ray ve Fay Ray adındaki köpekleridir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü köpeği” fox “ ta Weimaraner olarak tescillenmiştir .Bununla birlikte bu çift fotoğrafçının resimlerinde de yer alır.#

TEKLİF AL

Yorumlar (0)

Yorum yaz