• Weimaraner Irk Derneği Türkiye

Weimaraner Özellikleri


Orta büyüklükten daha büyüge kadar olan bir  köpektir .Form olarak güzel,calismayi seven bir tip,kasli ve kuvvetli bir
yapiya sahiptir. Kafatasi vücudu ile bir harmoni icindedir.Basin orta kismi biraz derindir.Burunbüyük,alt cenenin üstündedir.
Koyu et renginde geriye dogru rengi grilesir.Agzi ise uzun ve güclüdür.Yandan görünüsü köseli bir görüntü verir.Burun arkasi düz ve biraz kabariktir.
Damaklar oldukca sarkiktir damak eti rengindedir.Ufak bir agiz kivrimi vardir.Cene ve disler cene yapisi kuvvetli,Isiris tam,
uygun ve testere seklinde isirmadir.Yani dislerin tam olarak oturmasidir.Yanaklar,kasli oldukca bellidir.Kuru bir kafadir.
Gözler,amber renginde oldugu gibi koyudan aciga ve zeki bir görünüm veren sekildedir.Yavru iken gök renginde mavi yuvarlak ve
kirpikler tam oturmaktadir.Kulaklar,genis ve oldukca uzun asagi yukari agiz acisina kadar uzanir.Yüksek ve ve dar olarak
ve asagi dogru yuvarlaktir.Dikkatli zamaninda öne dogru döner ve kivrim yapar.Boyun,etkili bir görünüsü,hemen hemen yuvarlak,kisa degil,kurudur.Omuzlara dogru güclülük kazanir,arkaya dogru ve gögüse dogru harmonik bir ortam olusturur.M.E.Y.
Sirti siki ve kaslidir.cökme yokturaraka kismi yüksek degildir.Biraz uzun sirt hata degildir.Gögüs,
kuvvetli fakat oldukca genis degildirfakat oldukca derindir.Ki dirsekelre kadar uzanir.Ve oldukca uzundur.Iyi bir kabariklik ve uzun kaburgalarla donanmistir.Ön gögüs kendini gösterir.
kuyruk,kuyruk durumu biraz sirtin biraz alt kisminda yer alir diger irklarla karsilastirildiginda.
Kuyruk kuvvetli ve tüylüdür.Sakinken asili bir durumda dikkatli ve calisma aninda yere paralel veya yukari kalkik durumdadir.Ön ayaklar,yüksek kasli dik ve paralel fakat fazla genis degildir.Omuzlar uzun ve egiktir.Iyi sekilde vücuda yapisir.Kuvvetli sekilde kaslidir.üst ayaklarin kismi ile omuz kismi iyi bir aciya sahiptir.üst kol biraz egik fakat yeteri kadar uzun ve güclüdür.Dirsekler serbest ve dikdir.Biraz disariya dogru dönüktür.Alt ayak kismi uzun ve diktir.Ön ayak bilektaraklari kuvvetli ve gergindir.Ön ortaayak kismi kasli ve hafifce egiktir.Ön patiler güclü dik vucudun ortasina dogrudur.parmaklar dar ve yanyanadir ve egiktir.Tirnaklar acik orta gri renktedir.
Arka ayaklaryüksek kasli,paraleldirler.Disa degil ice dönüktürler.Üst lkalca oldukca uzun güclü ve iyi kaslidir.Diz eklemi güclü ve egiktir.Alt kalca uzun sinirler tam olarak görünmektedir.Atlama eklemeleri güclü ve egiktir.Arka orta ayak kismi sinirli ve dik bir pozisyondadir.Arka patiler yuvarlak kuvvetli ,mahmuzsuzdur.Yani ön ayaklar gibidir.
Deri güclü ,iyi fakat cok sik yayilmaz.Tüyler kisa güclü cok sik düz olarak yayildigi gibi alt tüy tabakasi oldugu gibi olmayanlarida mevcuttur.Renk gümüs renginden karaca veya fare grisi renkleri seklinde oldugu gibi bu tonlari iceren renkleri ihtiva eder.Kaf ve kulaklar genelde acik renklidir.Gögüsdeki beyazlik belirli bir büyklükte olmasi sartiyla gecerlidir.Sirt ortasinda biraz koyuluk görünür.
Erkeklerde  boy:59-70cm,30-40 kgdir.
Disilere:  boy:57.65 cm,25-35 kgdir  
GENEL GÖRÜNTÜ. Güzel ve aristokratik görünümü yüksekliği ortadan uzun, parlak gri renkli bir köpek olan Weimaraner, zerafet,surat, dayanıklılık ve denge özelliklerini belirtmeli ve daima tetikte olmalıdır. Hepsinden önemlisi köpek genel tapısı ile sahada büyük bir çabukluk ve dayanıklılık içinde çalışma yeteneğini vurgulamalıdır.
YÜKSEKLİK. Omuz yüksekliği erkekler için 25-27 inç (63.5-68.5cm)dişiler ise 23-25için (58.4-63.5cm)olmalıdır.(Görüldüğü gibi Weimaraner ler Dobermanve kurt köpeklerinden daha yüksek köpeklerdir.) Her cins için belirlenmiş yüksekliklerin bir inç üstü veya altı kabul edilebilir. ancak puan kaybettirir. 24 inçten kısa 28 inçten yüksek erkeklerle, 22 inçten kısa ve 26 inçten yüksek dişiler diskalifiye edilir.
BAŞ.Orta uzunlukta aristokratik görünümünde ense kemiği mütebariz olmalıdır. Burun ucundan, burun alnın birleştiği yere kadar olan uzunlu, alın başlangıcından ense kemiğine kadar olan uzunluğa eşit olmalıdır. 
KULAKLAR. Uzun,hafifce kıvrımlı ve kafada yükseklik seviyeden başlamalıdır.Kulaklar öne cekildiği zaman uçları ile burun ucu arasında 2 inç lik bir mesafe kalmalıdır. 
GÖZLER. Parlak "amber "rengi nadiren gri veya gri mavi olmalı birbirinden anlamlı ve zeki görüntü verecek aralıkla olmalıdır.Gözler hayvan sinirlendiği ve heyecanlandığı zaman genişler ve tamamen siyah gibi görünür. Yavrularda 2, ayına kadar mavi renk olması zorunludur 
BURUN. Gri renkte olmalıdır. 
TÜYLER ve RENK.: Gri ve grinin tonları Kısa,parlak,yumuşak,fare grisinden, gümüş grisine değişen bir renk ve adeta janjanlı bir parlaklık veren görüntüde olmalıdır. Halı gibi sık fırça gibi sağlam köklere sahiptir .Kafa ve kulaklar mutlaka gövdeden daha açık ve parlak renkli olmalıdır.Göğüste ufak bir beyaz leke kabul edilebilir. Ancak yarışmalarda puan kaybettirir. 
BACAKLAR. Düzgün ve kuvvetli, ayaklar sıkı,sağlam,parmaklar iyi gelişmiş ve araları perdeli olmalı,tabanlar keza sıkı ve kuvvetli,tırnaklar güçlü,gri veya amber rengi olmalıdır. Ön ayaklarda mahmuzlar doğumunun ikinci günü kesilmelidir. 
KUYRUK. Keza doğumunun ikinci günü kesilmeli ve köpek geliştiği zaman 4 veya 6 inç(15-24cm)olmalı. köpek kuyruğunun sağlık ve güven ifade eder tarzda tutmalıdır. Avcılık dışında kullanımlarda Kesilmemiş kuyruk olabilir . kuyruk dost korkusuz atik ve muti mizaçlı olmalıdır.                              Weimaraner ırkının türleri !!!!! weimaraner kendi içinde tüy yapısınına göre 5 katagoriye ayrılır

1-BLUE WEIMARANER (MAVİ Weimaraner - koyu gri Weimaraner )

               2-LONGHAIRED WEIMARANER  (Uzun tüylü Weimaraner )

3-STOCKHAAR WEIMARANER ( yumuşak tüylü, uzun saçlı weimaraner)

4-SLOVAKIAN WIREHAIRED POINTER, (  Slovakya POINTER Tel Tüylü )

               5- WIREHAIRED WEIMARANER    (Tel Tüylü Weimaraner )   Weimaraner cinsi, orta boyutları olan büyük bir köpek cinsidir. Erkek köpekler 60 cm ila 70 cm aralığında, dişi köpekler ise 55 cm ila 65 cm arasında bir uzunluğa sahip olurlar. Ağırlıklarına gelince, hem dişi hem de erkek köpekler 25 kilo ila 40 kilo arasında bir ağırlığa sahip olurlar.

 

Weimaraner cinsi köpekler zayıf ancak güçlü ve kaslı vücutları sebebiyle çevik bir görünüme sahip olan ince köpeklerdir. Vücutları ise, boylarına nazaran enine doğru biraz daha uzundur. Bu köpeklerin burnu da kafa yapılarına kıyasla daha uzundur ve kafaları o kadar da kavisli değildir. Weimaraner cinsi köpeklerin güçlü ve atletik bir görünüm kazanmasına yardımcı olan göğüs kısmı uzun; ancak geniş değildir.

 

Diğer bir yandan, bu cins köpeklerin enteresan bir biçimde geniş ve kafasının yanlarına doğru düşen uzun kulakları vardır. Puanter köpeklerde bu tip kulaklar tipik olarak görülür.

 

Ayrıca, bu köpek cinsinin en iyi bilinen türü, kısa ve grimsi renkte tüyleri olan köpeklerdir. Uzak bir mesafeden bakıldığı zaman, her ne kadar sert ve sıkı tüyleri olsa da yumuşak görünen tüyleri ve güzellikleri ile öne çıkarlar.

 

Aynı zamanda uzun tüylü olan başka bir türleri daha vardır. Bu türün tüyleri daha yumuşaktır ve daha uzun olan tüyleri kulaklarında, kuyruğunda ve vücudunun alt kısmındaki bölgede (boyun, göğüs ve karnın arasındaki bölge) bulunur. Öte yandan, bu köpeğin gri, griye çalan ya da maviye çalan gri renginde tüyleri olabilir.

 

FCI’nin bir köpeği belirli bir cins olarak onaylaması için bir çalışma testinden geçmesi gerekmektedir. Bu nedenle, bir köpek yalnızca dış görünüşü sebebiyle bu cins olarak kategorize edilemez.


TEKLİF AL

Yorumlar (2)

  • Merih - 2019-11-04 12:23:13

    Merih - 2019-11-04 12:23:04

Yorum yaz